Popularne usługi

Nasi klienci

Commercial Break Kiedy oddaje nasz samochód w serwisie Dora, wiem że oddaje go w dobre ręce.

Sławomir Goleń
Właściciel
Cellfast Dora zajmuje się naszą flotą samochodową i robi to profesjonalnie.


Heuristic Dora opiekuje się naszymi autami firmowymi i jak dotąd zawsze możemy na nich liczyć :)

Łukasz Gierucki
Pełnomocnik
PCO LUMEX Utrzymują naszą flotę na chodzie - naprawiają profesjonalnie i zawsze w podanym wcześniej czasie, zdecydowanie polecam!

Kamil Gierucki
Dyrektor Logistyki
Wymiana klocków hamulcowych

Prosta czynność nawet dla niewprawionych

Klocki hamulcowe to jednej z najczęściej wymienianych elementów eksploatacyjnych w samochodach i zarazem jedna z najważniejszych, gdyż klocki w dużej mierze odpowiadają za nasze bezpieczeństwo na drodze.


W wielu przypadkach klocki wymieniane są przez użytkowników samochodów we własnym zakresie, gdyż jest to stosunkowo prosta czynność do której wystarczy zestaw podstawowych narzędzi. Teoretycznie wystarczy zdjąć koło, odkręcić śruby zacisku i wyciągnąć klocki. Jeśli dbamy o swój samochód to wiemy dokładnie kiedy klocki powinny zostać wymienione i możemy się do tej czynności przygotować.

Dlaczego warto pamiętać o wymianie klocków

Niestety coraz więcej z nas mając coraz więcej na głowie nie ma ochoty myśleć i pamiętać o tym jakże ważnym elemencie eksploatacyjnym samochodu i o klockach przypomina sobie dopiero w momencie kiedy zaczyna je słyszeć. Jest to już niestety zdecydowanie za późno i piszczące klocki mogą przyczynić się do uszkodzenia tarcz hamulcowych poprzez ich porysowanie a w takim przypadku koszt naprawy wzrośnie nieporównywalnie.

Dlatego nie warto oszczędzać na klockach i zużywać ich do zera. Mała ilość okładziny klocków powoduje znacznie szybsze nagrzewanie się płynu hamulcowego i może pojawić się niebezpieczeństwo jego zagotowania.

Dlaczego warto skorzystać z usług fachowców

Czasami zdarza się że wyciągnięcie zużytych klocków nie jest wcale takie proste i klocki zacinają się w swoich prowadnicach. W takim przypadku często trzeba rozebrać zacisk co nie jest już tak banalne. Może się również zdarzyć że po wymianie klocków hamulce nie będą odsuwać się od tarcz i przez to będą się nagrzewać. W takim przypadku konieczne jest przesmarowanie prowadnic co z reguły pomaga, lub sprawdzić rodzaj klocków, czy przypadkiem nie założyliśmy zły rodzaj co czasami może się przytrafić.

Jeśli chcemy uniknąć brudzenia rąk i przykrych niespodzianek najlepiej tą z pozoru prostą czynność zostawić fachowcom, którzy zrobią to sprawnie i szybko i wcale nie będzie nas to kosztowało więcej niż czas który sami musielibyśmy poświęcić.baner